„Internetovod“ SEA-ME-WE 4

Ač je v některých částech světa internet všudypřítomný a přístup k němu neomezený, je třeba si uvědomit že tomu tak není všude. Obzvláště v méně vyspělích oblastech je připojení křehké a i malá porucha může znamenat celkový výpadek.

Podmořský optický kabel SEA-ME-WE 4 přenáší internetová, telefonní a další různá multimediální data od Marseille až po Singapur. Je vlastněn soukromým konsorciem šestnácti telekomunikáčních firem z různých zemí. Tento přibližně 19 tisíc kilometrů dlouhý vodič tak tvoří páteřní internetové spojení mezi Jihovýchodní Asií, Indickým subkontinentem, Blízkým východem a Evropou. Jeho přerušení může znamenat problémy pro celou oblast, přestože většina zemí na něj napojených disponuje alternativnímy zdroji internetového připojení. Například pro Bangladéš ale kabel představuje jediný zdroj internetu a případný výpadek znamená ochromení celé tamní sítě. V ostatních zemích se při výpadku omezení datového toku projevuje spíše na menších odběratelých signálu a velkým odběratelům jsou poskytnuty alternativní trasy pro zasílání dat.

Nejproblematičtější část celé trasy kabelu je oblast Středozemního moře mezi Marseille a Alexandrií. Díky změnám počasí a námořní dopravě zde dochází k poničení různých podmořských kabelů v průměru jednou za tři dny. V oblasti nepřetržitě operuje 25 lodí které se starají o jejich údržbu. SEA-ME-WE 4 je pak nejčastěji opravován u Alexandrie, kde se dostává na povrch, a bývá tak často zasažen kotvami lodí. Největší přerušení se událo na přelomu ledna a únoru roku 2008. Při různých incidentech došlo během několika dnů k porušení pěti internetových kabelů včetně páteřního SEA-ME-WE 4. Výsledkem bylo značné omezení komunikace mezi Blízkým východem, Indií a Evropou. Oficiální zpávy uvádějí jako důvody porušení lodní dopravu a počasí. Některé teorie ale uvádějí jako důvod záměr USA snížit důvěru v Íránskou ropnou burzu. Výpadek měl ukázat že internetové připojení je nestabilní a burza není schopná provádět obchody. Incident se odehrál jen několik dnů před spuštěním této burzy, zasaženi byli ale spíše spojenci USA v oblasti Blízkého východu a Íránu se výpadek v podstatě nedotkl. Došlo také k diskusi o bezpečnosti podmořského internetového kabelového systému.

Krátká povrchová část kabelu je vedena od Alexandrie přes Káhiru do Suezu, kde se vrací pod vodu do Rudého moře. Tento úsek, ač značně odhalený, nebyl nikdy porušen ani se nestal terčem žádných útoků. Internetovým signálem pak kabel zásobuje Saudskou arábii a přes průliv Bab-al-Mandab pokračuje Adenským zálivem do Bombaje. Jeho dvě odnože mezitím přivádějí připojení do SAE a Pákistánu. Přerušení těchto odnoží by pro obě země znamenalo krátkodobé problémy, datový tok by ale bylo možné posílat jinými trasami. Hlavní část kabelu pak pokračuje do Čennai a odtud před Bengálský záliv do Singapuru. Další odnože přinášejí signál na Srí Lanku, do Bangladéše, Thajska a Malajsie. 9. června 2012 došlo k poruše trasy na segmentu 1, částečně je zasažena Indie, Malajsie, Thajsko a Singapur. Připližně 5% populace Bangladéše, které má přístup k internetu je odříznuto úplně. To způsobuje problémy zejména tamnějším textilním firmám. Oprava by ale měla proběhnout rychle. Alternativní zdroj připojení pro Bangladéš by měl začít fungovat v roce 2014.

Síť podmořských internetových kabelů je sice relativně křehká, pro spojení Evropy s Blízkých východem, Jihovýchodní Asií a Indickým subkontinentem ale nezbytná. Povrchová síť by byla daleko nebezpečnější a delší a satelitní spojení přiliš nákladné. Kabel SEA-ME-WE 4 poskytuje připojení pro země s různou politickou situací ale případná sabotáž by poškodila všechny země stejně. Vojenské servery mají svá vlastní připojení ale při vetší poruše či zaměrném poškození by mohlo dojít ke ztrátě signálu například pro burzy a větší firmy a zhoršit tak ekonomickou situaci. Pokud by se některá ze zemí připojených k tomuto kabelu rozhodla ho poškodit, způsobila by tak problémy i sama sobě. V zájmu všech zemí, spolupracujících na SEA-ME-WE 4, je tedy udržovat a chránit ho.

 

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: