New Israeli air strike into Gaza after ‚ceasefire‘

výchozí článek: New Israeli air strike into Gaza after ‚ceasefire‘, BBC, 30. října 2011 http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15511006

          Skoro 2 měsíce relativního klidu v pásmu Gazy byly přerušeny vzájemnou výměnou raket mezi Izraelem a militantním hnutím Palestinský islámský džihád. Cyklus útoků se spustil v sobotu 29. října, kdy izraelská letadla napadla skupinu pěti bojovníku, kteří se údajně připravovali na vystřelení raket dlouhého doletu na území Izraele. V průběhu soboty a neděle pak proběhlo několik dalších útoků jak ze strany izraelského letectva, tak ze strany islámského džihádu. Deset militantních bojovníků bylo zabito v průběhu víkendu. Na straně Izraele zemřel jeden civilista.

          Izraelský premiér Benjamin Netanyahu po sobotních útocích řekl, že pokud hnutí nepřestane ostřelovat izraelské území, bude zvyšovat intenzitu protiútoků. Egypt po těchto slovech začal úspěšně vyjednávat klid zbraní, který měl vstoupit v platnost mezi první a čtvrtou hodinou nedělního rána. Palestinský islámský džihád prohlásil, že na příměří přistoupí pod podmínkou ukončení leteckých náletů ze strany Izraele. V průběhu času vyhrazeného na zavedení klidu zbraní ale vzájemné ostřelovaní pokračovalo. Poslední útok byl proveden izraelským letectvem v 5 hodin v neděli ráno, tedy hodinu po vyhlášení zastavení palby.

          Útoky opět vyhrotili už tak napjaté palestinsko-izraelské vztahy. Potvrdily, že v otázkách ochrany vlastního obyvatelstva se Izrael nenechá vázat žádnými dohodami a je ochoten případné úmluvy porušit, a že stále disponuje zničující vojenskou převahou. Dalším důležitým faktem je, že militantní část hnutí Hamas nadále dodržuje příměří uzavřené po válce v Gaze z roku 2008 a neúčastní se těchto bojů. Neaktivita hnutí Hamas v tomto krátkém konfliktu je pravděpodobně zapříčiněna také probíhající výměnou vězňů. Současných 477 vězňů, vyměněných za vojáka Gilada Šalita, má doplnit 550 dalších. Tento výměnný proces, zdá se, nebyl touto událostí nijak přerušen.

          Alarmující ale je, že na území Palestiny dochází k vzestupu síly ostatních radikálních hnutí a organizací bojujících za osvobození Palestiny a zničení státu Izrael, jako je například zmíněný Palestinský islámský džihád či Al-Aqsa mučednické brigády. Tento fakt rozhodně nepomáhá k uspíšení palestinsko-izaelských mírových hovorů a udržuje Palestinu v nestabilním stavu, což brání její integraci do mezinárodních organizací.

          Podobné výměny názorů pomocí raket se mezi Palestinou a Izraelem v minulosti již odehrávaly a je velmi pravděpodobně, že se opět v budoucnu budou opakovat. Obě strany si trvají na svých požadavcích a diplomatické rozhovory stále nepřinášejí žádná zásadní řešení izraelsko-palestinské otázky.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: