Syria crisis: Clashes spill over Lebanese border

výchozí článek: Syria crisis: Clashes spill over Lebanese border, BBC, 27. března 2012 http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-17522782 

Zatímco ve státech jako je Tunis, Egypt nebo Jemen dosáhla protivládní povstání arabského jara svých cílů, konflikt v Sýrii se stále nechýlí ke konci. Boje si již vyžádali přes devět tisíc obětí a přes veškeré sankce jak ze stany OSN, tak Arabské ligy, stále pokračují. Syrský prezident Bashar al-Assad v posledních dnech prohlásil, že přistoupí na mírové podmínky představené bývalým generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem, není ale jisté zda dohodu dodrží.

Ač v bojích stále není jistý vítěz, mnoho rebelů si uvědomuje nadřazenost Assadovy armády. Západní mocnosti sice prosazují sankce proti syrskému režimu, nenabízejí ale vojenskou pomoc opozičním silám, jako tomu bylo například v Lybii. V důsledku toho někteří civilisté i příslušníci povstalecké Syrské osvobozenecké armády prchají do okolních států, převážně pak do Turecka a Libanonu. Dochází tak ke stále častějším konfliktům na hranicích Sýrie.

Zatím největší střet syrské vládní armády a Syrské osvobozenecké armády na hranicích s Libanonem proběhl v úterý 27. března. Hraniční město Masharia al-Qaa, kudy prchlo do Libanonu až 1500 Syřanů, a které rebelové používají k pašování zbraní do Sýrie, se stalo terčem útoku Assadových vojáků. Obyvatelé vypověděli, že přes 35 ozbrojenců překročilo hranice v obrněných vozidlech a začalo střílet na místní budovy, kde se ukrývají rebelové. Na město také dopadlo několik minometných střel. Asi tříhodinová přestřelka si nevyžádala žádné oběti, zdroje uvádějí sedm zraněných na straně syrské armády a jednoho zraněného povstalce.

Zajímavý je ale fakt, že oficiální Libanonské zdroje tento incident popřely. Milad Rizq, hlavní zástupce oblasti Al-Qaa uvedl, že na syrské straně hranice sice byla slyšet střelba, žádní vojáci ji ale nepřekročili. Libanonská armáda se tak možná snaží vyhnout obvinění, že hranici nedostatečně střežila. Nejsilnější libanonská opoziční strana Tayyar Al-Mustaqbal odsoudila akce syrské armády na libanonském území a začala vyvíjet tlak na vládu, aby prostřednictvím ozbrojených sil dokázala udržet suverenitu Libanonu a chránila jeho obyvatelstvo před jakýmkoliv útokem.

Libanonská armáda v posledních dnech posílila svoji přítomnost na syrsko-libanonské hranici. Pokud budou útoky Assadových vládních vojsk pokračovat v operacích na území Libanonu, není vyloučený střet armádních jednotek obou zemí. Assad by také těmito svými kroky mohl dále popudit západní mocnosti a přimět je tak k rozhodnutí podpořit povstalce i jinými prostředky, než jsou sankce vůči syrskému režimu.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: